Jest już plan uporządkowania Parku Łabędzi na tyskim osiedlu F

Miasto Tychy przedstawiło koncepcję rewitalizacji zdewastowanego parku między terenami parafii św. Krzysztofa, szpitala wojewódzkiego i przelotową Beskidzką. W kwietniu odbyły się konsultacje z mieszkańcami, po których do pracy ruszyli eksperci. Jeśli nie zawiodą finanse, miejsce zmieni się nie do poznania.

Park powstał jeszcze w latach 50 na skraju planowanego osiedla F i wykorzystywał iistniejące stawy, błonia i podmokłe tereny stanowiące niegdyś rogatki gminy Paprocany. Po tzw. spacerach badawczych z udziałem mieszkańców urzędnicy i eksperci opracowali nowy układ tego terenu.

Koncepcja zakłada zachowanie istniejących walorów przyrodniczych parku - na czym wedle dyrektor służb komunalnych Agnieszki Łyszczak bardzo zależało mieszkańcom - oraz ich wzbogacenie o drobne udogodnienia i nowe nasadzenia. Wydzielono cztery strefy o różnym charakterze - parkową, przyrodniczą, stawu i wody oraz sportu. Szykowane są nowe nawierzchnie, oświetlenie i mała architektura; znajdzie się tam zapewne miejsce na miejskie ule, które już od kilku lat stawiane są w tym dogodnym dla pszczół zakątku miasta.

Kolejnym krokiem w realizacji nowego Parku Łabędzi będzie zabezpieczenie środków na inwestycję; władze miasta wystąpiły o dofinansowanie tego zadania ze środków rządu.

Tychy z lotu ptaka

Może Cię zainteresować:

Mamy już tyski budżet obywatelski na 2024 rok. Oto najciekawsze projekty

Autor: Arkadiusz Korejwo

10/10/2023

Wiadukty na Mikołowskiej w Tychach

Może Cię zainteresować:

Ruszyła wielka przebudowa ważnych wiaduktów na DK44 w Tychach

Autor: Arkadiusz Korejwo

10/10/2023

Tyski Hub Zielonej Gospodarki - wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Poznaliśmy projekt eko-centrum biznesowego między Mediateką a halą sportową

Autor: Arkadiusz Korejwo

05/10/2023