Mamy już tyski budżet obywatelski na 2024 rok. Oto najciekawsze projekty

98 projektów autorstwa mieszkańców zyskało akceptację władz Tychów i odpowiedni wynik w głosowaniu, dzięki czemu trafi w przyszłym roku do realizacji. Zdecydowana większość z nich to projekty dotyczące spraw najbliższego sąsiedztwa - ulicy, osiedla czy dzielnicy. Oto wybór inicjatyw obywatelskich, które dostaną od miasta finansowanie i wsparcie organizacyjne.

Tychy z lotu ptaka

Projekty można było składać od 1 lutego, a głosowanie zakończyło się 20 września. Tegoroczna frekwencja w głosowaniu wyniosła 15,31% ogółu mieszkańców -
blisko trzy procent wyższa niż rok temu - głos oddało 17 482 tyszan. Środki do wykorzystania w budżetach obywatelskich zgodnie zprzepisami muszą wynosić co najmniej 0,5% kwoty wydatków udokumentowanych przez gminę w poprzednim roku; na projekty ogólnomiejskie przygotowano na to w tej edycji blisko półtora miliona złotych.

Budżet obywatelski Tychów 2024 - część ogólnomiejska

Wśród 17 projektów ogólnomiejskich, jakie przekazano do realizacji, znajdują się między innymi nowe wiaty rowerowe (to najbardziej kosztowne przedsięwzięcie z BO 2024 - realizacja pochłonie 320 tysięcy złotych), nowoczesny plac zabaw w Parku Górniczym na skraju Starych Tychów i osiedla A i tor przeszkód na Sublach. Kontynuowany będzie także program darmowych kastracji domowych psów i kotów oraz wirtualnej biblioteki, Wśród wydarzeń znajdziemy kolejną edycję warsztatów fotograficznych dla dorosłych, wykłady o zdrowiu psychicznym młodzieży czy miejski Dzień Kobiet w Mediatece i Dzień Dziecka na Paprocanach (ten ostatni zdobył największą liczbę głosów - blisko 3,3 tysiąca).

Budżet obywatelski Tychów 2024 - część rejonowa

Na liście 81 projektów rejonowych uwagę zwraca duża ilość imprez rodzaju pikników rodzinnych i dzielnicowych dni seniora - wiele tyskich dzielnic organizuje je po raz kolejny, co świadczy o tym że cieszą się niemałym zainteresowaniem. Mieszkańcy Wartogłowca upomnieli się z sukcesem o wiatę przystankową koło szkoły (25 tys. zł), a osiedla P - o chodnik łączący Wyszyńskiego z Paprocańską (103,5 tys. zł). Mieszkańcy osiedla B zawnioskowali o doświetlenie ulicy Brzozowej (110 tys. zł). Rynek osiedla K (plac Kortantego) ma się zazielenić kosztem 223 tysięcy złotych; najdroższym wnioskiem lokalnym jest projekt generalnego remontu chodników wzdłuż Hetmańskiej wart 276 tysięcy.

Szczegółowe wyniki głosowania dostępne są w serwisie Razem Tychy.

Zajęcia aerobiku z MOSiR Tychy

Może Cię zainteresować:

Darmowa joga I fitness z tyskiego BO także w chłodne miesiące

Autor: Arkadiusz Korejwo

02/10/2023

Stare Tychy wydry na Rynku

Może Cię zainteresować:

Łowcy.B na tyskim Rynku i wilkowyjski festyn zakończą wakacje

Autor: Arkadiusz Korejwo

23/08/2023

Wcześniejsze realizacje z budżetu obywatelskiego Bierunia

Może Cię zainteresować:

Bieruński budżet obywatelski - ruszył nabór wniosków na 2024 rok

Autor: Arkadiusz Korejwo

31/07/2023