Jest wstępny plan nowego centrum Tychów. Konsultacje publiczne do września

Tyski magistrat udostępnił do wglądu wstępną wersję planu
zagospodarowania przestrzennego dla terenu przy alei Jana Pawła II, w którym ma powstać długo wyczekiwane nowe centrum tego ważnego górnośląskiego ośrodka miejskiego. Rysunki oraz tekst planu można pobrać z BIP lub osobiście w wydziale urbanistyki do 18 sierpnia.


120-tysięczne Tychy jako modernistyczne miasto-eksperyment miało mieć centrum zaplanowane od podstaw - jego budowę rozpoczęto na przełomie lat 70 i 80, gdy gotowe były już infrastruktura (w tym rejonie to głównie czteropasmowa aleja i sąsiadująca śródmiejska linia kolejowa) i większość dużych osiedli mieszkaniowych powstałych z myślą o pracowników nowych zakładów, jak Fabryka Samochodów Małolitrażowych.

Z uwagi na zapaść ekonomiczną schyłkowego PRL zdołano jednak wybudować jedynie niewielką część ścisłego centrum znacznie rozrośniętych Tychów - m.in. Hotel Tychy, kilka mieszkalnych wysokościowców, budynek hali targowej (dziś kościół) i niedokończony dom towarowy. Dalej ciągną się tereny zarośniętych nieużytków, które z początku służyły za plac targowy, a od dwóch dekad zastanawiano się, co począć dalej z tym „fantem” - większość terenu dalej należy do gminy.

W końcu w minionym roku po kontrowersyjnej próbie sprzedaży części działek udało się przedstawić kompromisową koncepcję budowy dużego publicznego placu otoczonego zabudową mieszanego użytku, na budowę których ma być rozpisany konkurs dla deweloperów.

Najpierw potrzebny jest jednak plan miejscowy - i jego pierwsza wersja została właśnie przedstawiona mieszkańcom.

Władze miasta ogłosiły teraz kolejny - po ankietach z przełomu 2021 j 2022 oraz dyskusjach z udziałem ekspertów zeszłego lata - etap konsultacji w kwestii planów dokończenia niezrealizowanej wizji śródmieścia. 18 lipca upubliczniono wstępny plan zagospodarowania przestrzennego, który posłuży do stworzenia tzw. masterplanu - to na jego podstawie będzie ogłoszony następnie konkurs.

Wszyscy chętni mogą go pobrać z BIP (link) lub w pokoju 701 tyskiego magistratu do 18 sierpnia. Planowana jest też publiczna dyskusja nad przyjętymi w projekcie rozwiązaniami - odbędzie się ona 3 sierpnia o godzinie 16 w sali 102 urzędu miasta.

Formalne uwagi można wnosić do prezydentowi miasta do 1 września, składając je przez recepcję, listem do urzędu lub e-mailem (urbanistyka@umtychy.pl). Szczegółowe informacje od wydziału urbanistyki tyskiego UM można uzyskać także w pokoju 701 lub pod numerem telefonu 32 776 3768.

Nowe centrum miasta Tychy

Może Cię zainteresować:

Tychy: Warsztaty i debata „w poszukiwaniu nowego centrum”. Miasta Idei

Autor: Tomasz Stankiewicz

21/07/2022

Nowe centrum Tychów

Może Cię zainteresować:

Co dalej z planami budowy nowego centrum Tychów? Miasto przedstawi masterplan

Autor: Tomasz Stankiewicz

14/06/2022

Bez tytułu

Może Cię zainteresować:

Tychy będą miały centrum? „Nadszedł czas, by dokończyć nasze miasto”

Autor: Tomasz Stankiewicz

21/12/2021