"Niebieskie nuty" na fortepianie pod niebem. Niedziela na Baczyńskiego w Tychach

Duet Zieliński/Wielgat wystąpi w bluesowo-rockowym repertuarze w niedzielę (13 sierpnia) w cyklu koncertów na fortepian plenerowy na popularnym miejscu spotkań w Tychach - placu Baczyńskiego. Obaj muzycy to wyjadacze wielkiej estrady i nietuzinkowe postaci śląskiej sceny muzycznej.

MCK Tychy
Andrzej Zieliński

Fortepian to ważny instrument w muzyce bluesowej. Z uwagi na jego kosztowność oraz brak miejsca w skromnych lokalach, w których występowali z początku muzycy tego nurtu, zastępowano go często mniejszym i mniej skomplikowanym pianinem, które wystarczało do grania prostych, perkusyjnych melodii boogie-woogie - jednak mistrzowski pianista z bluesowo-rockowym zacięciem mając do dyspozycji pełnowymiarowy fortepian wydobędzie z niego feerię nietuzinkowych brzmień.

W cyklu koncertów plenerowych na fortepianie Cadenza wiosną zeszłego roku na placu Baczyńskiego w Tychach standardy bluesa i jego młodszego brata - rocka - zaprezentuje duet piosenkarza i gitarzysty Andrzeja Zielińskiego i pianisty Marcina Wielgata.

Zieliński jest osobą niewidomą - co nie jest rzadkością wśród uznanych i odnoszących sukcesy muzyków tego gatunku.
Poza różnymi projektami śląskiej sceny kolaborował m.in. z muzykami Oddziału Zamkniętego czy Bajmu; karierę zaczynał na jednych z pierwszych "rasowych" festiwali rockowych w Polsce - Jarocin '82 (trzecia edycja), czy pierwsze edycje Silesian Rock i Rawa Blues.Maestro
Wielgat to z kolei pianista i dyrygent, którego repertuar sceniczny sięga od monumentalnych dzieł Mozarta do muzyki rozrywkowej - występował wielokrotnie na festiwalach i przeglądach, m.in. w Opolu czy na dobrze znanym tyszanom festiwalu im. Ryśka Riedla.

Początek niedzielnego plenerowego recitalu z wielkimi szlagierami o godzinie 17. Organizatorem jest Miejskie Centrum Kultury w Tychach.

"W trójkącie" (2022)

Może Cię zainteresować:

Rejs opływający forsą i...gnojem. Sobotnie kino plenerowe w Tychach

Autor: Arkadiusz Korejwo

09/08/2023

Barbara Broda-Majon

Może Cię zainteresować:

Boginie polskiej estrady 11 sierpnia nad tyskim Jeziorem Paprocańskim

Autor: Arkadiusz Korejwo

08/08/2023

Robotnica a wiki

Może Cię zainteresować:

Quiz z najnowszej historii Tychów. Dziesięć niełatwych pytań!

Autor: Arkadiusz Korejwo

08/06/2023