Nowe lokale komunalne w wiekowej szkole w Tychach-Urbanowicach gotowe

Wczoraj (5 października) oddano do użytku mieszkania w budynku dawnej szkoły podstawowej przy ulicy Oświęcimskiej 256. Trzydzieści nowych mieszkań trafi do oczekujących na mieszkanie z zasobów gminy. Budynek jest jednym z

Zabytkowy budynek szkoły gminnej został kosztem blisko 11 milionów złotych gruntownie wyremontowany i zaadaptowany na mieszkania komunalne. Średnia wielkość mieszkania to 57 metrów kwadratowych; powstać ma w nim także przychodnia lekarska. To druga - po starej szkole na Wilkowyjach - dawna placówka edulkacyjna oddana w tym roku jako budynek mieszkalny.

Wczoraj odbyła się uroczystość przekazania budynku jego nowym gospodarzom, w której uczestniczyli miejscy oficjele z prezydentem Andrzejem Dziubą i prezes TTBS Darią Szczepańską na czele; prezydent wspominał o trwającej kolejnej inwestycji mieszkaniowej przy ulicy Spacerowej - powstaną tam 34 kolejne lokale. Trwa także przetarg na budowę nowych gminnych budynków przy ulicy Orzeszkowej.

Budynek pamięta czasy, gdy na Śląsku nie było jeszcze kolei - powstała w pierwszej połowie XIX wieku. Z uwagi na jego wiekowość trzeba było w nim wymienić stropy; ciekawostką jest szkolna ława, która zachowała się tu od najdawniejszych czasów działalności szkoły i została wyeksponowana na pierwszym piętrze. Lekcje nie są tu prowadzone od 2016 roku - okoliczne dzieci przeniosły się do placówki kawałek dalej, po drugiej stronie przelotowej Oświęcimskiej.

Inwestycję realizowała firma P.B. Dombud S.A.; dofinansowanie z funduszy rządowych wyniosło 8 mln złotych.

Budynek przy Szkolnej 70, Tychy-Wilkowyje

Może Cię zainteresować:

Zabytkowa szkoła w Tychach-Wilkowyjach lśni po remoncie. Gmina urządziła tu mieszkania

Autor: Arkadiusz Korejwo

25/07/2023

TBS Tychy Bielska 103

Może Cię zainteresować:

Nowe TBS-y oddane do użytku przy Bielskiej w Tychach. Co jeszcze się buduje?

Autor: Redakcja

04/01/2023

Katowicka 145 tychy modernizacja 1

Może Cię zainteresować:

Familok na Czułowie nie do poznania. Oto efekty remontu zabytkowego ceglanego domu przy Katowickiej

Autor: Redakcja

13/01/2023