Rusza 24. edycja konkursu na przestrzeń publiczną w województwie śląskim

Zarząd województwa śląskiego i stowarzyszenia architektów i urbanistów ogłosiły niedawno nabór wniosków do kolejnej edycji konkursu na najlepsze obiekty publiczne w regionie. Kandydatów poznamy w lipcu, a w sierpniu odbędzie się internetowy plebiscyt.

Urząd Marszałkowski organizuje konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna od 2000 roku; jest to pierwsza inicjatywa tego typu w Polsce. Laury przyznaje się najlepszym nowym i odnawianym obiektom i przestrzeniom publicznym - szkołom, centrom społecznym, dworcom, obiektom kultury i rekreacji, parkom, deptakom czy nawet terenom leśne. Partnerami konkursu są katowicki oddział SARP, śląski oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich i Śląski Związek Gmin i Powiatów.

W ubiegłorocznej edycji konkursu wygrała sala koncertowa przy szkole w Jastrzębiu-Zdroju

Szkoła muzyczna, do której dobudowano audytorium, zyskała największe uznanie eksperckiego jury, wygrywając m.in. z Muzeum Hutnictwa w dawnej elektrowni Królewskiej Huty w Chorzowie, przebudową ulicy Dworcowej w Katowicach, adaptacja dawnej wieży ciśnień w Zabrzu czy odnowionym krytym lodowiskiem w Bytomiu. W galerii prezentujemy efekty prac we wszystkich wymienionych miejscach.

Jednocześnie w internetowym plebiscycie publiczności najlepszy wynik (2724 punkty) uzyskała rewitalizacja wypoczynkowego zalewu Sosina w Jaworznie, wyprzedzając drugą w tabeli leśną tężnię w Gliwicach o ponad tysiąc punktów.

Przyjazna przestrzeń i dobra architektura wpływają na jakość naszego życia, są elementem zmiany regionu, który wyrósł na przemysłowych tradycjach. Dobrze zaprojektowana przestrzeń publiczna służy mieszkańcom i jest trwałym symbolem tej zmiany, a jednocześnie wizytówką regionu, który buduje od nowa swoją tożsamość. Zapraszam do zgłaszania najlepszych projektów i udziału w konkursie - zwraca się do zainteresowanych marszałek Jakub Chełstowski.

Zgłoszenia kandydatur składają zainteresowane instytucje publiczne i firmy-realizatorzy. Będą one przyjmowane do 30 czerwca, a w sierpniu na stronie konkursu (npp.slaskie.pl) odbędzie się plebiscyt publiczności.

Głosowanie w plebiscycie polega na przyznaniu punktów trzem kandydującym miejscom - należy przyznać im odpowiednio 3, 2 lub 1 punkt i potwierdzić swój głos przez e-mail. Główną nagrodę i wyróżnienia przyzna jury składające się z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Jesienią w Muzeum Śląskim odbędzie się gala i przyznanie nagród.

Plac konstytucji tychy

Może Cię zainteresować:

Plac przy kościele Chrzciciela wkrótce do remontu. Miasto bierze się za plac Konstytucji

Autor: Redakcja

17/01/2023

Lodowato 3

Może Cię zainteresować:

Tyska lodziarnia nominowana do nagrody prestiżowego serwisu dla Budynku Roku 2023

Autor: Redakcja

15/02/2023

Katowicka 145 tychy modernizacja 1

Może Cię zainteresować:

Familok na Czułowie nie do poznania. Oto efekty remontu zabytkowego ceglanego domu przy Katowickiej

Autor: Redakcja

13/01/2023