Tychy mają nowego p.o. prezydenta. Komisarz Białowąs ma zostać do wyborów w 2024

Wczoraj w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach Bogdan Białowąs, nominat premiera Morawieckiego do objęcia zarządu komisarycznego nad Tychami, odebrał pełnomocnictwa i tym samym rozpoczął rządy w mieście. Ma to potrwać do wyborów samorządowych wiosną przyszłego roku.

UM Tychy
Bogdan Białowąs
Z uwagi na objęcie przez wieloletniego prezydenta Tychów Andrzeja Dziubę fotela senatorskiego i tym samym utratę stanowisk w samorządzie przez niego i wszystkich jego zastępców, miastem przez kilka tygodni zarządzała sekretarz zarządu Aneta Luboń-Stysiak.

Teraz zgodnie z procedurą odchodzący premier Morawiecki mianował komisarza, który przejmie stery nad samorządem do czasu wyborów.

Jako że odbędą się one za niecałe pół roku, nie odbędą się przyśpieszone lokalne wybory na urząd prezydenta miasta; nie dojdzie więc do takiej sytuacji jaka miała miejsce w Gliwicach, gdy urzędujący prezydent Frankiewicz również wystartował i został wybrany do Senatu,

Bogdan Białowąs - kim jest tymczasowy komisarz Tychów

Nowy celnicy obowiązki włodarza w Tychach ma 66 lat, mieszka w Bojszowach. Wywodzi się z górniczej „Solidarności” lat 80. - pracował w KWK „Lenin”/„Wesoła” w ówczesnej dzielnicy Tychów Wesołej (obecnie Mysłowice). Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, był delegatem na II Zjazd „Solidarności" Śląsko-Dąbrowskiej i aktywistą Komitetów Obywatelskich „S" przed wyborami 1989 roku. Bogdan Białowąs był następnie prezesem spółki „Śródmieście” odpowiedzialnej za zarządzanie gminnym majątkiem takim jak hale targowe, grunty, ale też samorządowe media („Twoje Tychy”).

W wypadku najprawdopodobniejszego scenariusza zmiany ekipy rządzącej, nowy premier będzie miał prawo odwołać Białowąsa i zastąpić go innym p.o. prezydenta do czasu wyborów samorządowych. Ich dokładny termin nie został jeszcze ustalony.

Urząd Miasta Tychy

Może Cię zainteresować:

Chłopska Szkoła Biznesu w UM Tychy, czyli zabawa w biznes ze smaczkiem

Autor: Arkadiusz Korejwo

13/11/2023

Andrzej Dziuba

Może Cię zainteresować:

No i stało się. Po 23 latach Andrzej Dziuba schodzi z urzędu prezydenta Tychów

Autor: Arkadiusz Korejwo

17/10/2023

Pożegnanie Andrzeja Dziuby i Urszuli Dryki

Może Cię zainteresować:

Senator Dziuba pożegnał się z Tychami. UM opuszcza też wieloletnia skarbnik

Autor: Arkadiusz Korejwo

27/10/2023