Tychy walczą o Rowerową Stolicę Polski 2024. Będą znów liderem województwa?

Czerwiec to miesiąc zmagań o tytuł Rowerowej Stolicy Polski, w których tyszanie zdobywają od kilku lat mocne lokaty. Zabawie w nabijanie kilometrów na wspólnym liczniku towarzyszyć będą tematyczne imprezy, w tym m.in. krajowy zlot składaków.

UM Tychy
Tychy Rowerowa Stolica Polski

By wziąć udział w zmaganiach, należy pobrać na swój smartfon aplikację o nazwie Aktywne Miasta (link na dole artykułu). Po rejestracji/zalogowaniu należy wybrać z jej menu "Rywalizacje”, następnie "Publiczne" i "Rowerowa Stolica Polski dla Miast”. Po wybraniu swojego miasta z listy należy jeszcze wybrać grupę, którą będzie się reprezentować - np. ogół mieszkańców, jakąś firmę, szkołę itp.

Hasło tegorocznej edycji - „Błyśnij na trasie” - zachęca do dbania o odpowiednie oświetlenie podczas kręcenie na szosie. Do wspólnego wysiłku namawiani są wszyscy cykliści - od zawodowych kolarzy do dojeżdżających na rowerze do pracy czy szkoły. Uczestniczyć można w dowolnym miejscu na świecie. Szczegółowe informacje o akcji oraz ranking miast, można znaleźć na stronie rowerowastolicapolski.pl.

Uczestnictwo można wzbogacić rejestrując się w serwisie MetroGra (metrogra.pl) - skupia on w jednym miejscu najważniejsze działania w ramach czerwcowej rywalizacji, listę tras rowerowych i pozwala na zdobycie nagród (karnety, vouchery, akcesoria rowerowe) za uczestnictwo w niej.

Dwa lata temu Tychy osiągnęły najlepszy wynik spośród miast naszego województwa - być może teraz uda się odzyskać ten utracony w zeszłym roku laur. W 2023 roku Tychy wykręciły 142 039 kilometrów zajmując trzecie miejsce na Śląsku zajmując 3 miejsce na Śląsku i 25. w skali kraju.

Wydarzenia rowerowe w czerwcu 2024 w Tychach

Imprezą towarzyszącą otwarciu tej edycji jest w Tychach nocny rajd rowerowy (to już 165. jego odsłona).

16 czerwca lokalny klub kolarski PTTK KTK Gronie zaprasza z kolei na XXVI Święto Roweru połączone z ogólnopolskim zlotem „składaków” na placu pod Żyrafą. Tydzień później wyruszy kolejny, 166. nocny rajd z okazji Dnia Ojca. Na 30 czerwca zapowiadana jest tematyczna gra miejska.

Przejazdy widokową Tyską Pętlą Rowerową

Klub Turystyki Kolarskie Gronie zachęca też do uczestnictwa w niespiesznych przejazdach liczącą 27 kilometry Tyską Pętlą Rowerową - trasą łączącą walory krajobrazowe i historyczne. Na czerwiec zapowiedziano osiem terminów zorganizowanych przejazdów z przewodnikiem; ich terminy to wszystkie czerwcowe wtorki i czwartki. Start zawsze o godzinie 17 spod napisu „TYCHY” przy al. Niepodległości.

***

Aplikację Aktywne Miasto można pobrać na systemy Android (link) i iOS (link).

Rowerowa stolica polski 2023 tychy

Może Cię zainteresować:

Tychy straciły laur rowerowej stolicy województwa. Wyniki ogólnopolskiego konkursu

Autor: Arkadiusz Korejwo

19/07/2023

Wiślana Trasa Rowerowa tabliczka 1

Może Cię zainteresować:

Nabiera rozpędu projekt szosy rowerowej z Tychów do Bierunia wzdłuż Oświęcimskiej

Autor: Arkadiusz Korejwo

13/02/2024

Zajęcia ruchowe z FitTyskie

Może Cię zainteresować:

Tychy: nowy sezon wspólnej jogi I fitness w parkach

Autor: Arkadiusz Korejwo

30/05/2024