Tyszanie, pora myśleć o 2025. Rusza nowy budżet obywatelski

W tym tygodniu ruszył nabór projektów do budżetu obywatelskiego Tychów na 2025 rok. W tej edycji do rozdysponowania na pomysły mieszkańców będzie pięć milionów złotych; nabór wniosków potrwa miesiąc, a głosowanie odbędzie się we wrześniu.
UM Tychy
Budżet obywatelski

W ramach Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy mogą proponować projekty obejmujące całe miasto lub jego części. Oprócz inwestycji projekty mogą dotyczyć warsztatów, kultury, sportu czy ekologii; swoje pomysły mogą wnosić także dzieci i młodzież.

Nabór potrwa miesiąc - do 22 lutego.

Na projekty ogólnomiejskie zarezerwowane jest równe pół miliona złotych - tu trafią wnioski dotyczące np. parków, szkół czy instytucji o zasięgu ponaddzielnicowym. By taki wniosek trafił do rozpatrzenia, musi go poprzeć minimum czterdzieści osób.

4,5 miliona złotych to pula dla tzw. okręgów konsultacyjnych - dzielnic, ich części i osiedli. W ich wypadku wystarczy piętnaście podpisów pod wnioskiem; jeżeli jest to nowa inwestycja, należy zebrać poparcie osób zamieszkujących w pobliżu (sąsiedztwie) proponowanego projektu.

Budżet Obywatelski Tychów na 2025 - gdzie i jak

Formularze dostępne są w serwisie Razem Tychy (razemtychy.pl), punkcie konsultacyjnym przy Barona 30 (pokój 209), miejskich bibliotekach oraz w recepcji Urzędu Miasta. Wypełnione można składać osobiście w recepcji UM lub punkcie konsultacyjnym, listownie na adres tego drugiego albo przesłać skan na adres kontakt@razemtychy.pl i donieść oryginał z załącznikami do punktu przy Barona w ciągu 7 dni.

Ocena wniosków trwać będzie do 10 maja. Od 13 maja do 19 czerwca planowane są spotkania z mieszkańcami, których projekty przeszły weryfikację; od 12 lipca do 16 września trwać będą działania promocyjne. Ostatnie dziesięć dni „kampanii wyborczej” to też czas plebiscytu, w którym tyszanie wybiorą, co ostatecznie ma zostać zrealizowane.

Wyniki poznamy 7 października.

Więcej informacji dostępna telefonicznie (32 776 35 55, 32 776 35 59) lub mailowo (kontakt@razemtychy.pl). W czasie naboru wniosków w pokoju 209 biurowca Balbina Centrum na Barona dyżurować będą także urzędnicy świadczący pomoc wnioskodawcom. zgodnie z następującym harmonogramem.

Terminy dyżurów:

  • poniedziałek: 7:30 – 15:30;
  • wtorek: 7:30 – 15:30;
  • środa: 7:30 – 15:30;
  • czwartek: 7:30 – 17:30;
  • piątek: 7:30 – 13:30.

Mamy już tyski budżet obywatelski na 2024 rok. Oto najciekawsze projekty

BO na bieżący rok poznaliśmy w październiku. Wśród projektów lokalnych znajdziemy wiele imprez integracyjnych dla rodzin i seniorów, ale też np. remont osiedlowych chodników czy doświetlenie ulicy; wśród projektów ogólnomiejskich wyróżnia się m.in. Dzień Dziecka w OW Paprocany czy budowę wiat rowerowych.

Tychy z lotu ptaka

Może Cię zainteresować:

Mamy już tyski budżet obywatelski na 2024 rok. Oto najciekawsze projekty

Autor: Arkadiusz Korejwo

10/10/2023

pies i kot

Może Cię zainteresować:

Psy i koty tyszan są teraz sterylizowane za darmo w ramach budżetu obywatelskiego. Co szykuje się w BO na przyszły rok?

Autor: Arkadiusz Korejwo

22/03/2023

Wcześniejsze realizacje z budżetu obywatelskiego Bierunia

Może Cię zainteresować:

Bieruński budżet obywatelski - ruszył nabór wniosków na 2024 rok

Autor: Arkadiusz Korejwo

31/07/2023