XVI Tyskie Dni Literatury: kalendarz spotkań z autorami, cz. 1

Główna biblioteka Tychów zaprasza po raz szesnasty na tydzień spotkań z twórcami współczesnej polskiej prozy. W pierwszych trzech z nich w Mediatece pojawią się znane szerokiej publiczności mistrzowie słowa - pisarz Jakub Małecki, pieśniarka Magda Umer i dziennikarka Jolanta Fajkowska. Wstęp wolny.


Otwarte dla wszystkich chętnych spotkania będą zaczynały się o godzinie 18. Dziś (16 października) Tyskie Dni Literatury zainaugurowało spotkanie z popularną aktorką Magdaleną Popławską, a spotkania z pisarzami będą odbywać się codziennie od jutra do niedzieli.

17 października - Jakub Małecki

We wtorek instytucję kultury przy Piłsudskiego odwiedzi autor dziewięciu pozycji, w tym świetnie przyjętej przez czytelników powieści obyczajowych „Dygot” i „Świato ognia” czy nominowanych do Nike „Śladów” a także publicysta znany z „Polityki”, „Przekroju” czy „Newsweeka”.

Łudzę się jeszcze resztkami sił, że książka wystarcza i że jeżeli napiszesz coś naprawdę niezwykłego, to nie będzie miało znaczenia jak wyglądasz, czy bywasz w telewizji, jak często pokazujesz się publicznie - mówi z dozą melancholii pisarz.

18 października - Magda Umer

Aktywna od ponad 50 lat wokalistka, pisarka i twórczyni widowisk zaczynała w warszawskich kabaretach studenckich, a jej talenta prędko zostały docenione przez jury najważniejszego środowiskowego festiwalu FAMA (nagroda w 1969 i 1970 roku). Jedna z czołowych postaci polskiej poezji śpiewanej; autorka licznych widowisk poświęconych wybitnym twórcom z pogranicza literatury i estrady - Markowi Grechucie, Agnieszce Osieckiej, Jeremiemu Przyborze czy Kalinie Jędrusik.

19 października - Jolanta Fajkowska

Znana z telewizji dziennikarkaJolanta Fajkowska urodziła się w Kętrzynie, a na studia wyjechała do Pragi. Później dostała się na praktyki do głównej siedziby BBC i polonijnej Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Potem dała się poznać w „Teleexpressie”, który współtworzyła od początku istnienia programu, reportażach z festiwali filmowych (w tym Cannes) i masie wywiadów ze światowymi gwiazdami. O jej maestrii językowej świadczyć może fakt, że zasiada w poświęconej językowi mediów komisji Rady Języka Polskiego. Jest także autorką dwóch książek - „Muzyka z profilu i en face. Rozmowy o jazzie” oraz „Autografy”.

Wojciech Siudmak

Może Cię zainteresować:

Poza horyzonty wyobraźni. Wystawa legendy fantastyki w Tichauer Art Gallery

Autor: Arkadiusz Korejwo

14/10/2023

Aktor Tomasz Karolak

Może Cię zainteresować:

Tomasz Karolak z „pięćdziesiątkowym” stand-upem w Tychach

Autor: Arkadiusz Korejwo

14/10/2023

Aaaa

Może Cię zainteresować:

Rodzina Miłosza z osiedla N walczy o uratowanie jego serca i domu

Autor: Arkadiusz Korejwo

12/10/2023