Metropolia kupuje wodór dla autobusów, a PKM Tychy zbuduje stacje tankowania

Metropolia ogłosiła przetarg na zakup paliwa wodorowego dla autobusów zakupionych dla przewoźników ZTM z Tychów, Katowic i Świerklańca. Tydzień temu ogłoszono również, że w Tychach do 2024 powstanie jedna z ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru.

Władze Metropolii ogłosiły w tym tygodniu przetarg na zakup paliwa wodorowego, głównie pod kątem tankowania planowanych do rychłego wdrożenia autobusów napędzanych tym najbardziej podstawowym z pierwiastków.

Paliwo trafi do przewoźników w Tychach
, Katowicach i Świerklańcu, którzy otrzymają zakupione przez ZTM autobusy na wodór.

Wodór dostępny będzie dla wszystkich. Stacje powstaną w Tychach i Świerklańcu

PKM w Tychach i PKM w Świerklańcu podpisały w zeszłą środę (1 marca) również umowy dofinansowania budowy stacji paliwa wodorowego. Tyski PKM planuje budowę ogólnodostępnej stacji dla pojazdów wytwarzających prąd z wodoru. Głównym celem budowy stacji jest promocja wodoromobilności, zaczynając od transportu miejskiego. Jej rozwój przyczyni się do zmniejszenia emisji szkodliwych gazów oraz zwiększenie wydajności ładowania.

Tankowanie ogniw paliwowych trwa kilkukrotnie krócej niż ładowanie potężnych baterii

Czas tankowania autobusu wynosi jedynie około 20 minut; co więcej, na jednym tankowaniu wodorobus może nawet podwoić swój zasięg między tankowaniami - na jednym ładowaniu (około 30 kilogramów wodoru) przejedzie 350-400 km. "Zwykły" bateryjny autobus elektryczny po kilkugodzinnym ładowaniu nie przejedzie nawet dwustu kilometrów.

Dalekosiężne wodorowe plany miast regionu

Przetarg ZTM na wodorobusy jest w toku. Zamówienie obejmuje 20 pojazdów z opcją dokupu kolejnych dziesięciu. Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 110 milionów złotych; 81 milionów pochodzi z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pierwsze autobusy napędzane wodorem powinny trafić do Tychów, Katowic i Świerklańca na początku przyszłego roku.

Na początku zeszłego roku podpisano natomiast w Muzeum Śląskim akt utworzenia Górnośląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej - konsorcjum uczelni, samorządów i przedsiębiorstw mające na celu wykorzystanie zasobów oraz wiedzy technologicznej i doświadczenia węglowego regionu. Głównym zadaniem jest obecnie właśnie upowszechnianie wodoru jako paliwa przyszłości w transporcie zawodowym oraz energetyce.

Pkmtychy

Może Cię zainteresować:

Autobusy na wodór w Tychach. Za nieco ponad rok mają wyruszyć na linię M10 do Katowic

Autor: Redakcja

22/12/2022

Velostrada w jaworznie

Może Cię zainteresować:

Velostrada Tychy-Katowice: ruszył przetarg, do końca roku projekty budowy rowerowych ,,ekspresówek"

Autor: Redakcja

04/01/2023