PKM Tychy kupił dziesięć busów z silnikiem Diesla. Odpuścili sobie ekologię?

Tyski publiczny przewoźnik autobusowy PKM Tychy podjął decyzję o wydaniu kilkunastu milionów na dziesięć solarisów z silnikami Diesla. To dość zaskakujący wybór zważając na proekologiczny kierunek jaki obrała spółka wiele lat temu - tym razem wygrała jednak ekonomia.

UM Bieruń
Solaris PKM Tychy

Odpowiedzialni za transport publiczny w regionie tyskim zdają się działać wbrew sobie, wybierając autobusy na olej napędowy. Przypomnijmy - niedawno PKM Tychy został jednym z uczestników programu ZTM wprowadzającego ciekły wodór - najwydajniejsze spośród ekologicznych paliw - do komunikacji miejskiej w aglomeracji. Ultranowoczesne autobusy obsługujące tzw. metrolinie oraz stacja ich tankowania mają się pojawić w przyszłym roku.

Miasto od lat chwali się ekologicznymi rozwiązaniami, zwłaszcza w komunikacji - oprócz trolejbusów przez dwie dekady władze wprowadzały systematycznie autobusy na paliwo gazowe, a w ostatnich latach także pierwsze elektrowozy. Skąd więc pomysł na zwrócenie się w kierunku ropy?

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o ceny paliw.

Wygląda to dość dziwnie, mimo że dyrektor sprzedaży Solarisa Rafał Zapas i prezes PKM Tychy Miłosz Stec zapewniają, że pojazdy spełniają wyśrubowaną normę emisji Euro 6. Rozwinięty świat stara się przecież wycofywać pojazdy z takimi silnikami z miast, a obecna sytuacja na rynku paliw tylko przyśpiesza te procesy. Jednak jak mówi prezes PKM, sytuacja z gazem jest obecnie jeszcze gorsza.

Te pół kroku wstecz musieliśmy wykonać z powodu utrzymującej się bardzo wysokiej ceny gazu. Dziś za gaz płacimy trzykrotnie więcej – w stosunku do tego, co płaciliśmy jeszcze dwa lata temu. Nasza flota będzie zdywersyfikowana na różne źródła napędu – olej napędowy, a w przyszłości wodór i autobusy elektryczne – usprawiedliwia decyzję Miłosz Stec.
Nie ma ryzyka, że to wpłynie np. na pogorszenia jakości powietrza w mieście, chociażby z tego powodu, że te autobusy będą jeździły na dłuższych, metropolitalnych trasach, na pewno poprawi się za to stabilność i sytuacja finansowa spółki - wtóruje mu prezydent Andrzej Dziuba.

Umowa z Solarisem na ponad szesnaście milionów złotych została już zawarta. Producent zobowiązał się dostarczyć pojazdy do końca listopada.

Autobus PKM Tychy

Może Cię zainteresować:

Metropolia kupuje wodór dla autobusów, a PKM Tychy zbuduje stacje tankowania

Autor: Arkadiusz Korejwo

10/03/2023

Pkmtychy

Może Cię zainteresować:

Autobusy na wodór w Tychach. Za nieco ponad rok mają wyruszyć na linię M10 do Katowic

Autor: Redakcja

22/12/2022

Trolejbusy w Tychach w latach 90

Może Cię zainteresować:

Tyskie pojazdy „na szelkach” w filmie z 1995 roku. Jak wyglądały trolejbusy w Tychach w latach 90?

Autor: Redakcja

07/05/2022