Tychy zbadają patologiczne zachowania wśród nastolatków. Przewidziano 1500 ankiet

"Młodzieżowe problemy" nie ograniczają się do pierwszych amorów, kompleksów okresu dojrzewania czy niesnasek między mężniejącymi chłopakami.

Pixabay
młodzież problemy

W wyniku zaburzonego rozwoju, paradoksów cywilizacji i błędów poprzednich pokoleń coraz większa część nastolatków poważnie cierpi. Uzależnienia, przemoc i choroby psychiczne są nierzadko gorzkim bierzmem dla stawiającej pierwsze kroki w samodzielnym życiu młodzieży - a świat jest też przecież coraz bardziej zawikłany.

Na alarm biją zatroskani pedagodzy (temat był ostatnio poruszany w trakcie spotkania oświatowców z posłami w pobliskim Mikołowie); policja wizytuje szkoły i prowadzi programy edukacyjne i uświadamiające zagrożenia z błędnych sposobów na radzenie sobie z problemami czy zaznaczenie swojej pozycji w świecie.

Dorośli zdają się więc „robić swoje”. Ale ile z tego wynika?

Wygląda na to, że niewiele. Gdy docierają do nas kolejne doniesienia o desperackich, brutalnych czy patologicznych zachowaniach z pozoru zwykłych nastolatków - jak choćby niedawny samobójczy skok 16-latki na ul. Darwina - te działania zdają się być plastrem kładzionym na otwarte złamanie. Warto byłoby dokładnie poznać skalę problemu, przeanalizować go i wypracować nowe metody. Zjawiska te mają zasięg globalny, ale w swojej mierze zabierają się za nie teraz władze Tychów.

Magistrat zbada bowiem, w jaki sposób tyska młodzież używa alkoholu, narkotyków i stosuje zachowania przemocowe (w tym np. nękanie). Badaniem mają zostać objęci uczniowie pierwszych i trzecich klas szkół ponadpodstawowych - łącznie około 1500 uczniów z 4/5 tego typu szkół. Oprócz tego indagowani będą wychowawcy klas oraz szkolni pedagodzy-psycholodzy.

Badanie potrwa od kwietnia do czerwca; wyniki mają być znane w październiku

Wywiady z młodzieżą mają też zmierzyć inne problemy behawioralne, a więc głównie skalę zagrożenia uzależnieniami takimi jak nadużywanie Internetu, mediów społecznościowych, gier czy hazardu (łatwo dostępnego dla wszystkich chętnych online). Socjologiczne badania przeprowadzi pracownia badawczo-psychologiczna MIRABO oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie „RoPSAN - Rodzice Przeciwko Sprzedaży Alkoholu Nieletnim”.

Wylogowani 2022 Policja Pszczyna

Może Cię zainteresować:

Bądźmy ,,Wylogowani" w święta - zachęcają w spocie pszczyńskie władze i śląska policja

Autor: Redakcja

20/12/2022

19 dni tychy 2022

Może Cię zainteresować:

Miasto w trosce o ofiary. Rusza kampania antyprzemocowa i kursy samoobrony dla kobiet w Tychach

Autor: Redakcja

31/10/2022

Kuba Tomaszczyk z Tychów

Może Cię zainteresować:

Kuba z Tychów wygrał XI edycję MasterChefa. Tyszanin spełnił swoje młodzieńcze marzenie

Autor: Martyna Urban

05/12/2022